Godzina kodowania
– co to takiego?

Godzina Kodowania, organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week), jest największą inicjatywą edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów z całego świata.”

Godzina Kodowania jest globalną akcją, w której udział biorą dziesiątki milionów uczniów z ponad 180 krajów. Nieważne kim jesteś ani skąd pochodzisz, każdy może zostać uczestnikiem Godziny Kodowania

Celem tej inicjatywy było i jest przybliżenie uczniom informatyki, a dokładniej elementów programowania w formie łamigłówek z postaciami z ich gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych, realizujących określone działania modułów (system Blockly).

Inicjatywa „Hour of Code” rozpoczęła się od godzinnych zestawów łamigłówek – stąd nazwa „Godzina Kodowania”. Od 2013 roku corocznie w trakcie Tygodnia Edukacji Informatycznej inicjatorzy akcji starają się zachęcić do udziału, czyli do 60 – minutowego spotkania z prawdziwą informatyką grupy uczniów z całego świata - z wykorzystaniem dowolnego urządzenia i miejsca, w którym jest dostęp do Internetu, na lekcjach i zajęciach w szkole, jak i poza szkołą.

W roku 2015 w Godzinie kodowania uczestniczyło 298 572 uczennic i uczniów z Polski. W roku 2016 na świecie odbyło się 164 149 wydarzeń w ramach Godziny kodowania na całym świecie, z czego 1 206 w Polsce – liczbę uczestników poznamy wkrótce.

Już teraz możemy stwierdzić, że z tych 1 206 wydarzeń w Polsce aż 3 miały miejsce w naszej Szkole – i to zarówno w podstawowej, jak i w gimnazjum. Łącznie w trzech jednogodzinnych sesjach "Hour of Code 2016" wzięło udział 51 uczennic i uczniów Zespołu Szkół w Tyrawie Wołoskiej, co zostało potwierdzone przez organizatorów certyfikatami.









Nasza szkoła na mapie wydarzenia w regionie (ze strony code.org)


Godzina kodowania to pierwszy krok w podróży do wiedzy o tym, czym jest prawdziwa informatyka, jak działa nowoczesna technologia i jak tworzyć w niej nowe aplikacje. To możliwość zasmakowania prawdziwej informatyki w czasie 60 minut.”

Obecnie, obok łamigłówek (których oferta jest już bardzo bogata, dzięki propozycjom wielu partnerów, takich jak Microsoft, czy Disney) na platformie wydarzenia - code.org przez cały rok oferowane są także liczne kursy z zakresu podstaw programowania.


Godzina kodowania była w naszej szkole okazją do poznania zupełnie nowego sposobu tworzenia programu komputerowego. Zarówno ci, którzy mieli już do czynienia z programowaniem wizualnym z wykorzystaniem graficznych instrukcji - bloków (klasy II i III szkoły podstawowej w naszej szkole realizują innowację programową z zakresu programowania i znają podstawowe zasady programowania wizualnego opartego o język Scratch) jak i ci, których kontakt z programowaniem ograniczał się do tej pory do LOGO lub języka C++ (klasa III gimnazjum) - wszyscy pracowali z wielkim ! zaangażowaniem i 60 minut Hour of Code upłynęło bardzo szybko ... .













Opracowanie (c) M.S dla ZS w Trawie Wołoskiej

FOTO - (c) MS

Cytaty - code.org i godzinakodowania.pl