Uroczysty apel z okazji Święta Kobiet

Wkrótce obszerne sprawozdanie ...

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - Admin
HTML code - Admin
Konkurs pożarniczy 2018

Wkrótce obszerna relacja z konkursu ...

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - NoText
HTML code - Admin
Podsumowanie wyników konkursu plastycznego

Uczniowie naszej szkoły udowodnili, że są pracowici i zdolni. Wzięli udział w konkursie plastycznym „Przestępczości mówimy stanowcze NIE” organizowanym przez Wójta Gminy Sanok i Lokalną Grupę Działania Dolina Sanu, w ramach projektu „Przestępczość? Nie dziękuję!”. Celem projektu było uwrażliwienie dzieci na zachowania prowadzące do rozwoju przestępczości. Adresatem konkursu byli uczniowie szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych z Gminy Sanok i Gminy Tyrawa Wołoska. Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Batorska, Kamil Van der Weide, Zuzanna Kmicińska, Julia Harabasz, Ewa Sowa, Izabela Kwolek, Maciej Banit, Tomasz Dudka.
Cieszymy się, że nasi uczniowie przystąpili do konkursu, zrozumieli jego tematykę i dzięki zaangażowaniu wykonali piękne prace. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody za udział w konkursie, a 2 uczniów zdobyło bardzo dobre miejsca:

  • Kamil Van der Weide z klasy III SP - III miejsce
  • Zuzanna Batorska z klasy 6a – II miejsce

Podsumowanie projektu i wręczenie nagród odbyło się w PWSZ w Sanoku w wyjątkowej atmosferze. Nasi uczniowie wraz z opiekunem p. Ireną Kowalczyk i dyrektorem szkoły p. Lucyną Wota uczestniczyli w tej znakomitej imprezie, oglądali jasełka wystawione przez uczniów szkoły w Trepczy oraz osobiście odebrali nagrody wręczone przez Wójta gminy Sanok. Serdecznie gratulujemy laureatom i uczestnikom konkursu oraz życzymy dalszych sukcesów.

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - LW
HTML code - Admin
Apel "Bezpieczne ferie"

Wkrótce obszerna notatka ...

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - NoText
HTML code - Admin
Dzień Babci i Dziadka


„ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA”

Jaki dzisiaj dzień wesoły - najprawdziwsze święto!
Widzę Babcię tak szczęśliwą – pięknie uśmiechniętą.
Dziadek taki elegancki pięknie ogolony,
To dla Babci – mojej Babci czyli swojej żony!


23 stycznia uczniowie klasy IV przygotowali część artystyczną dla swoich dziadków. Pomocni im byli uczniowie klasy I, II i III bo to oni zaprezentowali swoje zdolności wokalne i taneczne. Weronika z klasy VII - śpiew i Julek z klasy V - gra na organkach uświetnili swoimi występami część artystyczną naszego przedstawienia. Na koniec wystąpiła grupa taneczna, która pokazała swoje zdolności. Babcie i Dziadkowie ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Na zakończenie spotkania był słodki poczęstunek i własnoręcznie wykonane przez dzieci upominki dla miłych gości. Było dużo uśmiechu, wzruszeń bo to mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem prezentowali swoje role..

FOTO - NoFoTo TEXT - MJ
HTML code - Admin
Dzień Babci i Dziadka - klasy "0"

24 stycznia, jak co roku w naszej szkole zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W tych dniach dzieci zaprosiły swoje kochane babcie i dziadków. Przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły oraz zaprezentowały krótkie jasełka. Niejednej babci i dziadkowi, łezka kręciła się w oku. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.
Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek. A na koniec tego wyjątkowego dnia dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki i laurki.
Dziękujemy!!!

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - BK
HTML code - Admin
Sukcesy naszej uczennicy

Z wielką przyjemnością informujemy iż Pola, uczennica klasy III gimnazjum, która przystąpiła do I Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego „Lust auf Lesen i zdobyła maksymalną liczbę punktów w etapie szkolnym. 11 stycznia w Przemyślu odbył się etap regionalny dla uczniów z terenu naszego województwa. Pięciu uczniów z najlepszymi wynikami zakwalifikowano do etapu finałowego, a wśród nich naszą Polę. Etap ogólnopolski odbędzie się w Goethe-Institut w Warszawie 24 marca. Serdecznie gratujemy dotychczasowych sukcesów i mocno trzymamy kciuki za powodzenie w finale.

FOTO - For_SP_Tyrawa TEXT - AM
HTML code - Admin

26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej miejscowości

Choć za oknem zimowa aura a przenikliwy mróz zniechęcał do wyjścia, na ulicach polskich miast, miasteczek i wsi można było dostrzec uśmiechniętych wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kwestujących w tym roku Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. Również nasza młodzież z identyfikatorami i oznakowanymi puszkami kwestowała na terenie gminy Tyrawa Wołoska w godzinach przedpołudniowych, a także podczas lokalnego finału WOŚP zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury. W przygotowanie imprezy zaangażowali się również uczniowie i nauczyciele, strażacy OSP Tyrawa Wołoska oraz sympatycy WOŚP. Dużym zainteresowaniem cieszyła się licytacja gadżetów i rzeczy przekazanych na rzecz orkiestry. O godz. 19 odbył się koncert zespołu The Feeborn Brothers, a o 20.00 tradycje światełko do nieba. Dziękujemy wszystkim, którzy otwierają serca na potrzeby innych oraz wspierają wolontarystyczna działalność naszej młodzieży.

FOTO - (c) KK for SP_Tyrawa TEXT - AMa
HTML code - Admin

Galeria zdjęć - 26 Finał WOŚP


Jasełka i szkolna Wigilia

21 grudnia w naszej Szkole odbyło się bożonarodzeniowe spotkanie, którego celem było zgromadzenie wokół wigilijnego stołu wszystkich uczniów - od przedszkolaków po młodzież gimnazjalną, pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych. Całą społeczność szkolną powitała pani dyrektor Lucyna Wota. W nastrój świąt Bożego Narodzenia wprowadziły nasjasełka w wykonaniu gimnazjalistów należących do koła wolontariatu. Dodatkowo uczniowie zaprezentowali talenty wokalno - instrumentalne: Julia - gitara, Wiktoria - saksofon, Weronika - gitara i śpiew zaś Martyna oraz uczennice klas VI piękne wyśpiewały kolędy. Następnie ks. proboszcz Jan Bober po odmówieniu modlitwy poświęcił opłatki, którymi wszyscy zgromadzeni łamali się składając sobie świąteczne życzenia. Na wspólnym stole nie zabrakło tradycyjnych wypieków, pierogów czy barszczu z uszkami, a całe spotkanie upłynęło w miłej świątecznej atmosferze.

FOTO - (c) RF for SP_Tyrawa TEXT - AM
HTML code - Admin

Galeria zdjęć - część 1Galeria zdjęć - część 270 rocznica istnienia naszej Szkoły

14 grudnia 2017 roku to dzień w którym świętowaliśmy 70-lecie istnienia Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej. Uroczyste obchody 70-lecia szkoły rozpoczęły się o 10.30 Mszą świętą w Kościele p.w. św. Biskupa Mikołaja, prowadzoną przez proboszcza ks. Jana Bobera i ks. Łukasz Lasotę. We Mszy brali udział przybyli zaproszeni goście, Dyrekcja i nauczyciele, rodzice, a także uczniowie naszej szkoły. Podniosłość święta podkreśliła obecność pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej.
Po Mszy św. obchody jubileuszu przeniosły się do szkoły. Tu, na sali gimnastycznej, gości powitała p. dyrektor Lucyna Wota, następnie przedstawiła ona krótką historię naszej placówki i oddała głos uczniom, którzy także mieli tego dnia dużo do powiedzenia, zabrali oni nas w podróż do krainy przeszłości , dzięki temu mogliśmy przypomnieć sobie historię szkoły podstawowej. Podczas tych chwil nie zabrakło wspomnień, wzruszeń, radości i "łezki w oku".
W czasie uroczystości głos zabrali także zaproszeni goście, a wśród nich p. Marian Kurasz, sekretarz Gminy Tyrawa Wołoska, p. Krystyna Nitka, poprzednia dyrektor szkoły, przedstawiciele posłów na sejm Rzeczypospolitej Polskiej, p. Piotra Uruskiego i p. Marka Rząsy, dyrektor szkoły ze Słowacji p. Sławomir Tokar, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kuźminie, p. Jolanta Kazimierczak, delegacja ze Szkoły Podstawowej w Dobrej, p. Leszek Hnat, radni wsi Siemuszowa p. Teresa Brzeżawska-Juszczak i p. Tomasz Czapor.
Dyrektor szkoły p. Lucyna Wota odczytała listy od I Damy Rzeczypospolitej Polskiej, pani Agaty Kornhauser–Dudy, małżonki Prezydenta RP i p. Ireny Szadkowskiej, byłej dyrektor szkoły, zaś wicedyrektor p. Krystyna Kwolek przeczytała list od Wojewody Podkarpackiego p. Ewy Leniart. Wszyscy zabierający głos osobiści lub poprzez słowo pisane skierowali do nas wiele ciepłych słów i życzyli sukcesów całej społeczności naszej szkoły. Nie zabrakło również pięknych kwiatów, łakoci dla uczniów i tablic pamiątkowych dla Jubilatki.
Cześć artystyczna zainteresowała wszystkich uczestników Jubileuszu, którzy nie szczędzili pochwał naszym aktorom, recytatorom, śpiewakom i tancerzom.
Swoja obecnością zaszczyciły nas delegacje z innych szkół, byli to nasi słowaccy przyjaciele z Z Š s M Š a Š J w Kamenicy nad Cirochou, zadedykowali Oni naszej Jubilatce krótki montaż słowno-muzyczny wraz z tańcami. W tym ważnym dniu była z nami również delegacja z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Dobrej, która miała dla nas miłe słowa i życzenia.
W trakcie Jubileuszu można było obejrzeć wystawę zdjęć zrobionych na terenie naszej placówki już w II połowie ubiegłego stulecia. Niejeden absolwent Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej mógł odnaleźć siebie i swoich kolegów z dawnych lat na starych fotografiach. Wiele osób popijając kawę i zjadając słodkości wspominało ze wzruszeniem młodość patrząc na te zdjęcia.
Ostatnim etapem programu obchodów Jubileuszu 70-lecia szkoły był uroczysty obiad, na który przybyła liczna grupa zaproszonych gości.
Po części oficjalnej i zwiedzaniu szkoły nadszedł czas na poczęstunek i spotkania Dyrekcji szkoły, byłych nauczycieli i przyjaciół Szkoły Podstawowej w Tyrawie Wołoskiej. Dyrektor szkoły p. Lucyna Wota powiedziała "cieszę się, że podjęłam trud organizacji tego zacnego Jubileuszu, mam nadzieję, że ten dzień zapisze się w pamięci wszystkich uczestników dzisiejszej uroczystości".

FOTO - (c) MS & RF for SP_Tyrawa TEXT - LW
HTML code - Admin

Galeria zdjęć z uroczystości - część 1Galeria zdjęć z uroczystości - część 2Galeria zdjęć z uroczystości - część 3


Wizyta Mikołaja w klasach I - III

FOTO - (c) RF for SP_Tyrawa TEXT - NoText
HTML code - Admin

Galeria zdjęć - część 1Galeria zdjęć - część 2

Spotkanie z Pisarzem ...

1 grudnia 2017 r. uczniowie klas I - III uczestniczyli w spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Bibliotekę Gminną i Gminny Ośrodek Kultury w Tyrawie Wołoskiej. Autor Zbigniew Kołba zachęcał młodych czytelników do przeczytania swojej książki o intrygującym tytule "Znajdź mnie i kiedyś odwiedź". Wspólna zabawa miała za zadanie zainteresować dzieci tematem podróży po Polsce, po miejscowościach, które mają ciekawe nazwy. Przedstawił zagadki dla wnikliwych i rady dotyczące zdrowego trybu życia. Gość w sposób humorystyczny nie tylko opowiadał o swojej książce, ale przede wszystkim starał się uświadomić najmłodszym jak ważny jest dla nich zdrowy sen, odżywianie, aktywność ruchowa. Podkreślił znaczącą rolę książek i nauki, jednocześnie przytoczył na ten temat kilka zaskakujących aforyzmów, które bardzo podobały się słuchaczom. Całe spotkanie przebiegało w bardzo dobrej atmosferze. Dziękujemy p. Elżbiecie Białeckiej i p. Bożenie Bobyk za zaproszenie.

FOTO - dzięki uprzejmości GOK TEXT - JG
HTML code - Admin
W galicyjskim miasteczku ...

22 listopada po raz kolejny klasa trzecia i druga szkoły podstawowej uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej. Tym razem uczniowie wyjechali do skansenu w Sanoku i chociaż pogoda nie bardzo dopisywała uczniowie z ciekawością słuchali prowadzącej oraz oglądali wnętrza chat Miasteczka Galicyjskiego. Dzieci zapoznały się z pracą: szewca, krawca, zegarmistrza i stolarza. Obejrzały dom nauczyciela, dom żydowski, sklep państwowy i prywatny oraz pocztę.
Ku wielkiemu zdziwieniu w żadnym pomieszczeniu nie zauważyli łazienki. "Jak się myto?" - dopytywały. Na te i inne pytania chętnie odpowiadała  pani przewodnik. Następnie uczniowie udali się na warsztaty garncarskie. Tam mogli wykonać własną pracę w glinie. Okazało się jednak, że praca garncarza nie należała do najłatwiejszych. 
Wyjazd związany był z blokiem tematycznym Dawno,dawno temu.... Podczas zwiedzania uczniowie mogli odpowiedzieć sobie na pytania: Jak się kiedyś ubierano?, Jak mieszkano?, Co jedzono?, Jakie rzemiosła wykonywano? 

FOTO - NoFoTo TEXT - IK
HTML code - Admin
APEL Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 roku był pierwszym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Wielu Polaków poświęciło całe swe życie dla Ojczyzny, na swój sposób walcząc o jej wolność.
W 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, 11 listopada 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Tyrawie Wołoskiej uczniowie naszej szkoły przedstawili przepiękną Wieczornicę o patriotycznym charakterze.
Ten sam program został przedstawiony także w szkole - 13 listopada. W uroczystości wzięli udział uczniowie naszej szkoły, nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
Na początku uroczystego apelu wspólnie cała społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy. Młodzi aktorzy przybliżyli historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Apel był przedstawiony w bardzo ciekawej formie – uczniowie opowiadali historię walki Polaków o odzyskanie niepodległości oraz recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne.

Program artystyczny był dla wszystkich wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Do występu przygotowały uczniów: p. Alicja Jach i p. Małgorzata Gaber. Na zakończenie szkolnego apelu, pani dyrektor Lucyna Wota, podziękowała nauczycielkom i uczniom za piękny występ i cenną lekcję historii, która była także ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny.

FOTO - NoFoTo TEXT - MaG
HTML code - Admin
Warsztaty Filmowe 2017

W dniach od 22.10.2017 do 26.10. 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Tyrawie Wołoskiej odbywały się warsztaty filmowe pt. „Jesień w Bieszczadach”, których inicjatorem była kierownik GOK p. Bożena Bobyk. Uczestniczyło w nich 21 uczniów klasy czwartej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tyrawie Wołoskiej. Zajęcia te prowadzone były przez p. Wiesława Ziębę i p. Eugeniusza Gordziejuka oraz panią Aleksandrę Kamińską. Nasi uczniowie przez 4 dni świetnie bawili się w autorów filmu animowanego. Wynikiem tych spotkań jest filmik, którego twórcami są organizatorzy warsztatów, uczniowie klasy czwartej oraz uzdolnieni muzycznie uczniowie, którzy stworzyli podkłady muzyczne.
26 października 2017 roku odbyła się uroczysta premiera filmu „Jesień w Bieszczadach”, w której uczestniczyła pani dyrektor szkoły, uczniowie klasy czwartej wraz z wychowawcą, rodzice i inni zaproszeni goście. Pani dyrektor szkoły Lucyna Wota serdecznie podziękowała inicjatorom projektu tj. pani Ewelinie Gordziejuk – producentowi „Akademii Filmowej EGoFilm”, państwu prowadzącym zajęcia oraz pani Bożenie Bobyk – kierownikowi GOK w Tyrawie Wołoskiej za umożliwienie uczniom przeżywania kolejny już raz tak ciekawej przygody. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali dyplomy i pamiątkowe rysunki z postaciami ze znanych bajek autorstwa p. Wiesława Zięby.
Mamy nadzieję, że zdobyte wiadomości i umiejętności nasi uczniowie dobrze wykorzystają. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

FOTO - Dzięki uprzejmości GOK TEXT - Info_for_SP_WEB
HTML code - Admin
Wycieczka do Wrocławia

W październiku 20 osobowa grupa uczniów szkoły podstawowej miała przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Wrocławia. Bardzo wczesnym rankiem w poniedziałek cała grupa pod opieką p. Izabeli Woty – Zięby, Barbary Kijek i Renaty Fandrejewskiej wyruszyła w drogę. Zaplanowany program wycieczki był niezwykle ciekawy. Po przybyciu do pięknego miasta, pierwszą atrakcją było zwiedzanie „Kolejkowa” , ogromnej makiety przedstawiającej w miniaturze życie i architekturę na Dolnym Śląsku. Obiekt został zorganizowany na terenie dawnego dworca zwanego „Świebodzkim” i swoim miniaturowym kunsztem zrobił ogromne wrażenie na wszystkich zwiedzających. Tego dnia udaliśmy się również do centrum nauki i wiedzy o wodzie „Hydropolis”. Jest to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw. Spacer po starym mieście i podziwianie niezwykłych zabytków architektury zakończyła pierwszy dzień wycieczki.
Drugiego dnia mieliśmy przyjemność zwiedzić słynną Halę Stulecia i Ogród Japoński oraz piękny ogród zoologiczny wraz z zachwycającym afrykarium. Trzeciego dnia skupiliśmy się na podziwianiu sztuki. Ogromne wrażenie zrobiła na wszystkich Panorama Racławicka wystawiona w specjalnie do tego przeznaczonym pawilonie, a komentarz do obrazu pozwolił lepiej zrozumieć przedstawioną na nim historię. Potem wycieczka udała się do Muzeum Narodowego, gdzie można podziwiać ogromna kolekcję sztuki z różnych epok. Po tych pełnych wrażeń chwilach wyruszyliśmy w drogę powrotną, umilając podróż wspólnym śpiewem. Wycieczkę można zaliczyć do bardzo udanych i na pewno wartą powtórzenia w przyszłości.

FOTO - For_SP_WWW TEXT - RF
HTML code - Admin
Bicie rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej

16 października (poniedziałek) odbyła się próba bicia rekordu w największej lekcji resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Całe wydarzenie trwało pół godziny od 12:00 do 12:30 i polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na jak największej liczbie fantomów, a co za tym idzie - przez jak największą liczbę osób. Uczniowie mieli do wykonania co najmniej 5 cykli (30 uciśnięć i 2 wdechy uznany jako 1 cykl). W tym roku w akcji brały udział niektóre osoby z klasy III (edukacja wczesnoszkolna) i klasy V. Uczniowie z powagą podeszli do wykonywanych czynności i wykonali dużo więcej niż wymaganych 5 cykli.
W tym wydarzeniu uczestniczymy od pierwszej akcji, która odbyła się w 2013 roku. Na terenie naszej szkoły całość przygotowała pani Irena Kowalczyk, a podczas lekcji pomagały panie: Irena Sroka i Renata Batorska. Zdjęciami i nagraniem filmu zajął się pan Mariusz Bochnowski. Dziękujemy uczniom i nauczycielom!

FOTO - MaB TEXT - IK
HTML code - Admin
Dzień Nauczyciela 2017

Dnia 16 października 2017 roku o godz. 11.30 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Tyrawie Wołoskiej odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy V i III gimnazjum pod kierownictwem Pani Anny Bobak, nauczyciela języka angielskiego przygotowali „Galę Oskarów” na której każdy nauczyciel oraz pracownik niepedagogiczny otrzymał Oskara. Po Gali wręczenia Oskarów uczniowie klasy V docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim, o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania.
Po części artystycznej nastąpiło wystąpienie Wójta Gminy Tyrawa Wołoska Pana Jana Chowańca, który złożył życzenia i kwiaty. Pan wójt wręczył również nagrody wójta wyróżniającym się w pracy nauczycielom. Następnie piękny bukiet kwiatów oraz gorące życzenia dla wszystkich pracowników szkoły złożyła w imieniu rodziców przewodnicząca Rady Rodziców Pani Katarzyna Gibała.
Na zakończenie Pani Dyrektor Szkoły podziękowała wszystkim za kwiaty i życzenia. Impreza zakończyła się poczęstunkiem i spotkaniem towarzyskim wszystkich pracowników szkoły na które zaprosiła Rada Rodziców

FOTO - MB TEXT - AB
HTML code - Admin
Ślubowanie Pierwszoklasistów 2017

Dnia 6 października 2017 roku w szkole w Tyrawie Wołoskiej odbyło się pasowanie dzieci z klasy pierwszej na uczniów Szkoły Podstawowej. Uroczystość odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Tyrawie Wołoskiej. Na ceremonię przybyli zaproszeni goście, w tym Pani Dyrektor Lucyna Wota, Pan Wójt gminy Jan Chowaniec, oraz księża, ks. proboszcz Jan Bober i ks. katecheta Sebastian Lasota. Przyszli pierwszoklasiści wykonali program artystyczny przygotowany pod nadzorem wychowawczyni. Następnie Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia. Na uroczystość przybyli również trzecioklasiści, którzy podarowali pasowanym uczniom symboliczne upominki. Rodzice przygotowali poczęstunek dla wszystkich, a cała ceremonia przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze.

FOTO - RF TEXT - IS
HTML code - Admin
Lekcja w piekarni ...

Uczniowie klasy drugiej i trzeciej szkoły podstawowej uczestniczyli w lekcji edukacyjnej, która odbyła się w piekarni IRESTA. Wyjazd odbył się 5 października, a związany był z blokiem tematycznym "O chlebie" realizowanym na wcześniejszych zajęciach w szkole. Podczas zajęć dzieci miały możliwość poznać pracę piekarza, zapoznać się z etapami powstawania ciasta, rozwałkować ciasto na taśmie, własnoręcznie włożyć ciasto do foremek na tzw. "orzeszki". Duże zainteresowanie wzbudziły ciekawe sprzęty używane w piekarni: kotły do wyrabiania ciasta, piec do wypiekania chleba, taśmy do wkładania ciasta do pieca, tradycyjną łopatę do wyjmowania upieczonych bochenków. Po piekarni oprowadzała nas właścicielka, a następnie piekarz, który ciekawie opowiadał o swojej pracy. Na koniec dzieci zostały poczęstowane ciastkami z tejże piekarni, co było bardzo miłym akcentem. 
  Po wizycie w piekarni grupa udała się do kina na film przyrodniczy w 3D. Podczas seansu trwającego 86 min przedstawiono wybrane gatunki zwierząt Afryki i Ameryki Północnej. Uczniowie poznali jedno z najmniejszych zwierząt Ameryki Północnej - pasikoniszkę oraz inne zwierzęta takie jak pręgowca czy myszołowce, które są jedynymi ptakami drapieżnymi polującymi w stadach.
Organizatorem i kierownikiem wyjazdu była pani Irena Kowalczyk, a opiekunami pani Jolanta Gibała i pan Kazimierz Kociszewski.

FOTO - TEXT - IK
HTML code - Admin
Wycieczka edukacyjna klasy III

2 października klasa trzecia (edukacja wczesnoszkolna) odbyła wycieczkę edukacyjno-krajoznawczą po naszej okolicy. Przed wyjściem uczniowie przypomnieli sobie zasady zachowania się w lesie oraz jakimi zmysłami (wzroku, węchu, słuchu, dotyku) możemy poznawać przyrodę.
Cele zaplanowanej wycieczki to: obserwacja przyrody leśnej w jej naturalnym środowisku, rozpoznawanie drzew i krzewów leśnych, wskazywanie różnic i podobieństw między drzewem i krzewem, obserwacja zwierząt (ptaki, owady, ssaki), uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody.
W czasie wycieczki uczniowie żywo reagowali na każdy okaz czy dźwięk. Udało się nawet usłyszeć i zobaczyć małego dzięciołka, ktęry pięknie zaśpiewał nad naszymi głowami. Wiele radości sprawiło oglądanie oryginalnych miejsc ograniczonych ramą. Dzieci wyszukiwały interesujące miejsca, do twarzy przykładały pustą tekturową ramę. W ograniczonej ramą przestrzeni podziwiały piękno naturalnego krajobrazu. Ich oczom ukazywał się obraz, który przedstawiali na papierze.
Zajęcia poprowadzila wychowawczyni Irena Kowalczyk, a dodatkowym opiekunem i fotografem była pani Renata Batorska.

FOTO - RB TEXT - IK
HTML code - Admin
Międzynarodowy Dzień Języków Obcych

27 września 2017 obchodziliśmy w naszej szkole po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Jego głównym celem było uświadamianie korzyści płynących z uczenia się języków obcych oraz podkreślenie ich roli i znaczenia. Uczniowie przygotowali pod okiem opiekunów Anny Bobak - koordynatora uroczystości, Edyty Sroki i Anny Marciniuk program edukacyjno-rozrywkowy. Zaprezentowany program składał się z czterech części.
W pierwszej części, w celu włączenia całej społeczności szkolnej w obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych uczennica Pola wyrecytowała wiersz w języku niemieckim.
Druga część obejmowała przedstawienie pt.”Czerwony Kapturek” w języku angielskim. Przedstawienie zakończyło się niewątpliwym sukcesem uczniów klasy V i VI, świadczyły o tym gromkie brawa.
W trzeciej części uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się w strojach z różnych stron świata. Uczniowie klasy V wystąpili w strojach: Amerykanina, Brytyjczyka, Irlandczyka, Polaka, Meksykanina , Chinki, Indianina, Japończyka, Araba, Hiszpanki oraz Hiszpana. Każdy uczeń prezentując swój strój przywitał się w języku kraju jaki prezentował.
Na zakończenie każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności językowe w łamańcach językowych. W zabawie brali udział uczniowie oraz nauczyciele. Było naprawdę interesująco i zabawnie.
Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie naszej szkoły, dołożyli wszelkich starań, aby ta uroczystość na długo pozostała w naszej pamięci.

FOTO - KK TEXT - AB
HTML code - Admin
Spotkanie na temat "Bezpieczni w każdej sytuacji"

18 września w naszej szkole odbyło się spotkanie czterech grup przedszkolnych z policjantem panem Jakubem Pihutem dzielnicowym Tyrawy Wołoskiej. W spotkaniu uczestniczyła również dyrektor Szkoły Podstawowej pani Lucyna Wota i wójt Tyrawy Wołoskiej pan Jan Chowaniec. Policjant rozmawiał z dziećmi na temat bezpieczeństwa dzieci podczas drogi z domu do przedszkola i z przedszkola do domu, o zasadach jakie należy przestrzegać, korzystając z drogi jako piesi- o zasadach przechodzenia przez jezdnię, uczył dzieci jak należy zachować się wobec nieznajomych- zasadach ograniczonego zaufania i sposobie zachowania się w razie ataku psa. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Po spotkaniu dzieci otrzymały od pana wójta znaczki odblaskowe i długopisy, od pani dyrektor odblaski na plecaki, a od pana policjanta odblaski na rękę.

FOTO - (c)_SP_Tyrawa_WEB TEXT - RF
HTML code - Admin
Wybory do Samorządu Uczniowskiego

8 września w naszej Szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego oraz na opiekuna SU zorganizowane przez dotychczasowych opiekunów szkoły podstawowej i gimnazjum – p. Małgorzatę Gaber i p. Małgorzatę Jasińską. Każda klasa wytypowała trzech kandydatów spośród uczniów i jednego kandydata z grona nauczycielskiego. Na karcie do głosowania każdy wyborca mógł skreślić jednego kandydata. W głosowaniu wzięło udział 121 uczniów z obu szkół. Ważnych głosów oddano 119.

W roku szkolnym 2017/2018 w Samorządzie Szkolnym zasiadać będą:
1. Kacper, kl. II gim
2. Arkadiusz, kl. V
3. Wiktoria, kl. VII
4. Daniel, kl. VIa
5. Patryk, kl. VIb
6. Paulina, kl. III Gim


Opiekunem Samorządu została p. Anna Bobak

FOTO - NoFoTo TEXT - AB
HTML code - Admin


Inauguracja Roku Szkolnego 2017-2018

Fotorelacja z inauguracji nowego Roku Szkolnego 2017-2018 w Szkole Podstawowej w Tyrawie Wołoskiej.

FOTO - MB TEXT - NoText
HTML code - Admin